Centrala: 34 377 91 00 Dyspozytor: 34 377 91 65/66 Skargi i pochwały: 34 377 91 64
A A A A A A+ A++

Bilety czasowe zastąpią bilety jednorazowe - ta i inne zmiany w biletach od 1 września

 

Informujemy, że od 1 września zostanie wprowadzona zmiana taryfikatora biletowego dla przejazdów środkami MPK w Częstochowie, w którym będą premiowane usługi elektroniczne, a bilet jednorazowy przybierze elastyczną formę czasową.

Nadal w bardzo preferencyjnych cenach, na niezmiennym poziomie, będą do zakupienia okresowe, miejskie bilety szkolne. Nie zmieni się też grupa osób uprawnionych do przejazdów z ulgą lub bezpłatnych.

Istotne zmiany, które pojawią się od 1 września:

- wprowadzony zostaje bilet miejski czasowy papierowy (podlegający kasowaniu) lub bilet miejski czasowy zakupiony w aplikacji - w cenie 4,20 zł pozwalający na przesiadki w okresie 45 minut od momentu skasowania lub umożliwiający jazdę tą samą linią do końca trasy bez względu na czas przejazdu (działając jak dotychczasowy bilet jednorazowy);

- wprowadzony zostaje bilet miejski godzinny papierowy lub z aplikacji w cenie 5 zł o tej samej funkcjonalności jak bilet w cenie 4,20 zł, który umożliwia przesiadki do 60 minut na liniach miejskich lub jazdę tą samą linią do końca kursu bez względu na czas przejazdu (działając jak dotychczasowy bilet jednorazowy);

- promując zakup kart MPK (tzw. elektronicznej portmonetki) uwarunkowano cenę za przejazd w zależności od liczby przystanków oraz wysokości wniesionej opłaty. Przykładowo: przy doładowaniu za 180 zł przejazd do trzech przystanków kosztuje 2,30 zł, a  powyżej trzech przystanków 3,70 zł, czyli o 50 groszy taniej od biletu miejskiego, jednak bez możliwości przesiadki na inny autobus lub tramwaj; analogicznie - bilet ulgowy miejski do trzech przystanków kosztuje 1,15 zł, a powyżej trzech przystanków - 1,85 zł, przy doładowaniu za 90 zł.

Bilety okresowe dla uczniów zameldowanych na terenie miasta Częstochowy, uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (bilet miejski szkolny) pozostają nadal w cenie 25 zł za 30 dni, 60 zł za kwartał i 100 zł za pół roku. Miasto w ten sposób zachęca do korzystania z transportu publicznego dzieci i młodzież szkolną. Korzystanie z bezpiecznej i komfortowej komunikacji miejskiej, w której rozwój Częstochowa w ostatnich latach inwestuje setki milionów złotych, ogranicza konieczność podwożenia dzieci prywatnym autem do szkoły, co daje szansę na zmniejszenie ruchu samochodowego na częstochowskich ulicach.

Pomimo premiowania zakupów elektronicznych, w sytuacjach losowych czy awaryjnych, będzie możliwość zakupu biletu u kierowcy MPK, z tym że dostępny w takiej formie będzie jedynie bilet miejski godzinny (za 5 zł).  Nie zmieni się też grupa osób uprawnionych do przejazdów z ulgą lub bezpłatnych (w tym seniorzy powyżej 70 roku życia). Bezpłatny pozostanie także przewóz wózków, bagaży i zwierząt domowych. Nowością będzie możliwość bezpłatnego przewozu hulajnóg traktowanych jako bagaż (za zgodą kierującego).

Korektę cennika biletowego wymusiły w głównej mierze ogromne podwyżki opłat za olej napędowy, gaz i energię elektryczną oraz galopująca inflacja. W efekcie bardzo znacząco wzrosły koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Warto przypomnieć ponadto, że MPK wciąż odrabia straty finansowe spowodowane wielomiesięcznymi restrykcjami rządowymi w publicznym transporcie zbiorowym w trakcie epidemii Covid – 19. Podkreślmy, że ostatnia zmiana taryfy biletowej miała miejsce w częstochowskim MPK jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa w końcu 2019 roku.

Więcej szczegółów znajdziecie na naszych stronach w mediach społeczniościowych oraz w zakładce "Dla pasażera".