Centrala: 34 377 91 00 Dyspozytor: 34 377 91 65/66 Skargi i pochwały: 34 377 91 64
A A A A A A+ A++

"Usłysz życie" - początek akcji profilaktycznej dla pasażerów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie wraz z partnerami rozpoczęło akcję informacyjno - edukacyjną skierowaną do pasażerów o nazwie "Usłysz życie". Ideą jest zwrócenie uwagi na zachowanie głównie młodych ludzi jako pieszych i to, że w kontakcie z autobusem czy tramwajem są bez szans.

Najczęściej do zdarzeń z ich udziałem dochodzi kiedy poruszają się w słuchawkach z korektą szumu, co redukuje do zera odgłosy z zewnątrz i często kończy się wchodzeniem pod koła pojazdów. Akcję zainicjowało rozdawanie ulotek w autobusach i tramwajach z udziałem władz i pracowników spółki. – To sytuacje niebezpieczne dla pieszych, ale i dla pasażerów, bo w momencie kiedy kierowca musi nagle zahamować, to osoby znajdujące się w pojeździe także mogą ulec uszczerbkowi na zdrowiu, dlatego postawiliśmy zainicjować tę akcję uświadamiającą – zauważa prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie, Mariusz Sikora i dodaje. - Dziś mamy taką inicjatywę, a niebawem będziemy proponować inne akcje zmierzające do uskuteczniania profilaktyki ruchu drogowego w Częstochowie.

Inicjatywa jest tym bardziej uzasadniona, że w ubiegłym roku doszło do zdarzenia z udziałem młodej pieszej i autobusu MPK, co mogło być spowodowane nieuwagą.

W akcję włączyły się także inne podmioty, w tym Młodzieżowa Rada Miasta i Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Prezes CKMKM zrzeszającego także kierowców i motorniczych podkreśla, że tego typu inicjatywy są zarówno w interesie pasażerów, jak i samych kierujących, na których ciąży odpowiedzialność za bezpieczną jazdę. – Sami kierowcy zwracali uwagę na to zagadnienie – przyznaje Andrzej Czerwik, prezes Częstochowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Ideę „Usłysz życie” patronatem objął prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. Do wspólnych działań zainicjowanych przez MPK zapowiedziała też w przyszłości dołączyć częstochowska policja. O kolejnych inicjatywach w tym zakresie poinformujemy w odrębnych komunikatach.