1. Biletomaty
Bilety MPK kupujemy w automatach
Zobacz mapę biletomatów i punktów sprzedaży
2. Bilety przez aplikację na komórkę (moBILET)
moBILET stanowi wygodną i nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego systemu dystrybucji biletów komunikacji miejskiej. Warto zaznaczyć iż jest to rozwiązanie nieporównywalnie tańsze i prostsze we wdrożeniu o ogólnopolskim zasięgu. Daje pasażerom komunikacji miejskiej dostęp do wszystkich potrzebnych biletów zawsze i wszędzie przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, bez konieczności szukania kiosku czy posiadania gotówki na ich zakup. Użytkownik może również w prosty i szybki sposób skasować dowolny rodzaj bilety dla swoich współpasażerów. moBILET umożliwia też wnoszenie opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania oraz na parkingach prywatnych.
moBILET działa na zasadzie elektronicznej portmonetki – przedpłata (prepaid) na indywidualny rachunek moBILET, otrzymany podczas rejestracji. Aby dokonać wpłaty na konto Użytkownik może skorzystać z tradycyjnego przelewu bankowego, karty kredytowej, szybkiego e transferu poprzez panel użytkownika lub bezpośrednio z aplikacji mobilnej (usługa dostępna na wybranych platformach smartfon). Za pomocą jednej aplikacji Użytkownik może kasować bilety komunikacji miejskiej i dalekobieżnej, może opłacić postój w SPP lub na parkingu.
Wprowadzenie Systemu moBILET nie wiąże się z opłatami za wdrożenie czy uruchomienie Systemu. Nie są też pobierane opłaty za szkolenia czy materiały promocyjne dostarczane Zleceniodawcy. Oferujemy też pomoc w przygotowaniu materiałów informacyjnych, publikowanych przez Zleceniodawcę. Funkcjonowanie usługi Zleceniodawca opłaca poprzez prowizję liczoną od rzeczywistej sprzedaży.
Sercem systemu moBILET są nowoczesne serwery ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz bazami danych. To one przechowują dane osobowe, informacje o wszystkich operacjach oraz są odpowiedzialne za rozliczenia. Głównym zadaniem serwerów jest jednak zapewnienie bezproblemowej i bezpiecznej komunikacji z telefonami komórkowymi użytkowników. W tym celu wykorzystywane jest szyfrowane połączenie internetowe (protokół SSL). Każdy użytkownik ma też stały dostęp do swojego profilu w Systemie, przez udostępniony Portal Użytkownika. Dzięki niemu może na bieżąco kontrolować swoje wydatki, drukować rachunki, modyfikować dane osobowe czy dokonywać zmian numeru telefonu. Drugim równie ważnym elementem systemu moBILET jest aplikacja kliencka na telefonie użytkownika, która pobierana jest bezpośrednio na telefon. Aplikacja jest każdorazowo nie tylko dostosowywana przez system do danego modelu aparatu telefonicznego GSM, by zoptymalizować działanie na danym urządzeniu, ale też w pełni personalizowana, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Za jej pomocą zarówno kierowcy jak i pasażerowie komunikacji wydają serwerom zdalne komendy. Sprowadza się do nawiązania połączenia Internetowego z serwerem i automatycznego przesłania odpowiednich informacji z zastosowaniem transmisji danych w technologii GPRS, HSDPA lub UMTS. Aplikacja działa na wszystkich obecnie używanych platformach stosowanych w telefonach komórkowych. Cała obsługa odbywa się za pomocą prostego i intuicyjnego interfejsu graficznego. Poza serwerami oraz aplikacją, w skład Systemu moBILET wchodzą dodatkowe komponenty takie jak: internetowy serwis informacyjny, infolinia wraz ze wsparciem technicznym, portal użytkownika oraz szereg narzędzi administracyjnych i kontrolnych udostępnianych Zamawiającemu.
Jak zostać użytkownikiem systemu moBILET ?
Prosta jednorazowa i bezpłatna rejestracja poprzez aplikację mobilną lub na www.mobilet.pl
Na smartfony aplikacja pobierana jest poprzez platformę danego systemu operacyjnego. Użytkownicy tradycyjnych aparatów telefonicznych:
- użytkownik wypełnia elektroniczny formularz
- system automatycznie wykrywa i weryfikuje posiadany aparat
- zostaje przypisany indywidualny numer rachunku rozliczeniowego
- klient otrzymuje spersonalizowaną aplikację moBILET bezpośrednio na swój telefon
Kasowanie biletów komunikacji miejskiej:
1. uruchomienie aplikacji
2. wybór rodzaju taryfy
3. wybór żądanego rodzaju biletu
4. potwierdzenie zamiaru skasowania wybranego biletu (system łączy się z serwerem za pomocą Internetu gdzie operacja zostaje zapisana w bazie danych)
5. pasażer otrzymuje potwierdzenie w postaci elektronicznego biletu
6. bilet zostaje zapisany w pamięci aplikacji na telefonie, dzięki czemu można go wyświetlić w dowolnym momencie np. w celu kontroli.
3. Bilety zakupione przez komórkę (mPay)
Informujemy, że od 1 grudnia 2017 r. w mPay nie będzie możliwe kupowanie biletów komunikacji miejskiej za pomocą kodów USSD. Wszystkich użytkowników tej formy płatności zachęcamy do korzystania z wygodnej aplikacji mobilnej.
Od 11 sierpnia 2014 roku mieszkańcy Częstochowy obok usługi Płać komórką za parkowanie mogą korzystać z usługi Płać komórką za bilety komunikacji miejskiej. Za pomocą systemu mPay, Częstochowianie mogą kupować wszystkie dostępne bilety w takiej samej cenie jak bilety zakupione tradycyjnie.
mPay to najdłużej działający w Polsce system płatności przy użyciu telefonów komórkowych. Jest sprawdzonym rozwiązaniem, które z powodzeniem działa w kilkudzisięciu miastach na terenie całego kraju. Wystarczy zainstalować darmową aplikację, aby móc błyskawicznie kupować bilety komunikacji miejskiej w każdym miejscu, 24 godziny na dobę.
Jak pobrać aplikację mPay?
Aplikacja mPay jest dostępna na telefony z systemami Android, iOS oraz Windows Phone. Żeby ją porbrać, wystarczy w dedykowanym sklepie z aplikacjami wpisać "mPay płatności mobilne". Innym sposobem jest wpisanie w przeglądarce internetowej telefonu adresu www.app.mpay.pl.
Podczas pierwszego uruchomienia aplikacja przpeprowadza użytkownika przez krótki proces rejestracji.
Metody płatności za bilety
Za bilety użytkownicy mogą płacić środkami pienieżnymi, którymi wcześniej zasilili swoją elektroniczną portmonetkę lub przy użyciu podłączonej do aplikacji karty płatniczjej.
a) Karta płatnicza
Podłączenie do mPay karty płatniczej pozwala kupować bilety bez konieczności pamiętania o regularnym zasilaniu konta. Kwota odpowiadająca cenie biletu będzie pobierana bezpośredio z konta bankowego użytkownika. Z płaceniem kartą nie wiążą się żadne prowizje.
Karty płatnicze z logo różnych banków i organizacji płatniczych można podłączyć do mPay w dowolnym momencie, bezpośrednio z poziomu aplikacji w telefonie. W tym celu wystarczy wejść do zakładki "Karty płatnicze" i założyć swój mPay Wallet - cyfrowy portfel działający w technologii Masterpass. Można również skorzystać ze strony internetowej www.wallet.mpay.pl.
Partnerem mPay w zakresie obsługi transakcji kartowych jest firma Mastercard. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych zabezpieczeń dane kart płatniczych zapisanych w Masterpass są w pełni bezpieczne.
b) Elektroniczna portmonetka
Konto mPay można zasilić na wiele sposobów:
- bezpłatne zasilenie tradycyjnym przelewem bankowym lub przekazem pocztowym na rachunek mPay nr: 42 1750 0009 0000 0000 07111088. W tytule przelewu należy podać swój 9-cyfrowy numer telefonu.
- natychmiastowe zasilenie z konta bankowego za pośrednictwem serwisu eCard. Usługa jest dostępna z poziomu aplikacji oraz strony internetowej www.mpay.pl. Do kwoty zasilenia doliczana jest prowizja w wysokości 2 proc.
- natychmiastowe zasilenie z karty płatniczej, dostępne z poziomu aplikacji. Do kwoty zasilenia doliczana jest prowizja w wysokości 2 proc.
Zakup biletów
Kupowanie biletów za pomocą mPay jest bardzo proste:
1. Wejdź do zakładki „Bilety” i z listy miast wybierz Częstochowę
2. Określ, czy chcesz kupić bilet normalny czy ulgowy
3. Wybierz jeden z dostępnych biletów: miesjki, miejski nocny lub podmiejski
4. Wprowadź numer linii i określ liczbę kupowanych biletów
5. Wybierz metodę płatności i zatwierdź zakup
Pamiętaj, że bilet zostaje automatycznie skasowany w momencie zakupu.
Kontrola biletów
Wszystkie zakupione bilety zostają automatycznie zapisane w aplikacji. Podczas kontroli wystarczy wejść do zakładki „Kontrola biletów”, wybrać aktywny bilet i okazać go kontrolerowi. Można to zrobić nawet wtedy, gdy telefon nie ma połączenia z Internetem.
Więcej informacji na temat płatności mPay
4. Bilety zakupione przez aplikację zBiletem
Więcej informacji na temat płatności zBiletem